Vaše komentáře CUC 210


Zdravím všechny příznivce CUCu,

Tentokrát se celkem dařilo, možná to byl tím, že zahrada včetně stožáru a antény byla v neděli

pod vodou viz.foto. To už je ale z doby, kdy se voda opět vrátila do potoka. K žádným škodám nedošlo,

až na to, že ryby z rybníka asi odpluly do dalšího QTH. Příště na slyšenou se těší Vašek OK1DCS 72!







Ahoj Přátelé

Velký dohližitel, který ovlivňuje i stav ionosféry, nám zkrátka vytváří podmínky pro to, aby závod CUC nebyl jednotvárný. Přiznám se, že pohled na ionogram před závodem mi většinou jasně říká, jak v závodě dopadnu. Zde si musíme uvědomit jednu věc, že používáme ionogram z Průhonic. Oblast Es většinou není nic stabilního, ale dokonale a docela rychle se přesouvá. Kdysi jsem se tímto jevem zabýval a dokázal jsem odhadnout i velikost tohoto "polštáře". Jak?  Stačí kromě ionogramu sledovat grafy na stránce

http://ok1dub.cz/ok0eu/

Tam se na Kladně sleduje příjem z několika 2W majáků vhodně rozmístěných po OK. 
A proč jsme tak nespokojeni, pokud nás zasáhne Es vrstva? Tato vrstva patří mezi určitá anomálie. Vytváří se ve výšce přibližně 100 km a dokáže svoji ionizací dokonale odrážet (pokud je pracovní kmitočet nižší než kritický této vrstvy). No dobrá, když je to takový "plech". proč se rozčilujeme?
Je všeobecně známo, že vítězství v závodě je dáno z 90 procent Hardwarem (dokonalostí antény, vybavením, výkonem...). je to tzv. Jožo Ferův Teorém a platí samozřejmě pro zkušené závodníky. Tedy jestliže nebudete slyšeni, pak Vaše šance na vítězství je docela malá. Protože závod CUC je závodem, který byl vymyšlen pro "pádlovky", což jsou antény s relativně dobrou účinností pro krátká spojení (vyzařují většinou s maximem kolmo nad hlavu), tak stanice s DX anténami (nízko vyzařujícími) většinou nemají šanci. Sám si pamatuji, jak jsem měl na sterém QTH speciální dipol 2x38m na svahu (tedy relativně vysoko). Na tuto anténu jsem při východu sluníčka v JA jich vždy pár udělal. Zrovna tak nebyl problém zažít v pásmu 80m (se 100W), dosti dlouhý pile up USA stanic. Bohužel jsem s touto anténou nikdy žádný domácí závod nevyhrál. To zkrátka nešlo. No a teď si představte, že někdo nám nad hlavou udělá vodivou oblohu. Pokud bychom předpokládali vyzařovací úhel naší antény s maximem někde kolem 70 stupňů, pak naše energie vyslaná pod tímto úhlem se teoreticky na jeden skok vrátí zpět ve vzdálenosti dané 2*v/tg(alfa).

v je výška Es vrstvy nad námi a alfa je vertikální vyzařovací úhel naší antény (pozor vše je zjednodušeno). Tedy pokud si dosadíte čísla 100km a 70°, dostanete se k výsledku kolem 72 km. Ano to je ta známá poučka, že vznikem Es vrstvy naše signály v okruhu asi 70 km podstatně zesílí. No jo, ale na Moravu je to dál. Tedy já tyto stanice už nedosáhnu na jeden, ale dva skoky (případně rozptylem v Es). To je již podstatné zeslabení. Samozřejmě při těchto podmínkách by bylo výhodnější použít anténu s nízkým vyzařovacím úhlem. Ale to si již každý dopočítá sám. Proto při výskytu Es vrstvy dostávám silné závodní deprese. Tak tomu bylo i tentokrát. A tak jsem klukům na Moravě jen záviděl. Es vrstva se převalovala nad Prahou a oni se do ní trefovali z větší dálky. Zkrátka včera jsem se nemohl nikam dovolat. Na Luďka jsem čekal asi 3 minuty (byl jsem převálcováván i signály stanic /Q, které musí být o 10dB slabší než signál můj HI. Některé stanice mne "vytáčeli k nepříčetnosti. Byly ode mne vzdáleny na jeden skok, byly zde naprosto dokonale silně slyšet, ale jak jsem se později dozvěděl, omylem měli zapnut split HI. I to se stává, ale nemělo by se HI. A tak v tomto kole jsem asi dosáhl svého nejhoršího výsledku za 210 kol CUCu. Zkrátka to nešlo...
Ale věřme, že jednou bude líp 

OK1IF Milan


Co dodat, condx bidne, mnoho ruseni nejen od bourek a deste. Lovit slabe qrpp stanice ci z OM byl velky kumst.

Toz kolegum postizenych velkou vodu preji co nejmene skod a pevne nervy.
Vcera rano jeste cesta ze setkani z Podboran vlakem pres Most, Usti, Decin a Ceskou Lipu celkem v pohode. Dnes ci nasledujici hodiny a dny asi budou nejen tam  hoodne spatne.

Radek, OK1FHI



Podmínky divné (není divu), k tomu QRN, prostě každé spojení těžce zasloužené. A to jich bylo 25 (11+14).
Některé stanice jsem slyšel ve slušné síle, ale qso nešlo. Neuspěl jsem u mnoha stanic. A to jsem si myslel, že to půjde lépe, když mám zem pod anténou promočenou! Deště ano, povodeň naštěstí ne.
Obehranou písničkou je shlukování v dolní části pásma. Horních 10 kHz využitelných jen občas, jinak tam bylo volání CQ téměř zbytečné.
Obvyklý nešvar - dělat qso na jiném probíhajícím spojení slabších stanic dnes nekomentuji, možná nás tam s Pepou 1FKD/Q opravdu neslyšeli.
Takovou radost jako v minulém kole jsem si tentokrát   neudělal. Tehdy jsem slyšel volat CQ TEST OK de YO2DFA, a z rozmaru jsem ho zavolal. A vzal mne !  Ale to je už minulost.
Tak ať se konečně podmínky umoudří, 72 Jenda OK2BND/Q


Ahoj všem,

stačilo se podívat na ionogram a bylo to jasné.Všechny stanice byly v silném šumu,k němuž se

zde v Ostravě v druhé etapě přidalo i QRN.Byly velké rozdíly v silách signálů,např. Zdeňka OK5YL tady doslova "bourala".Z QRPP pouze Honza OK2BND/Q.Jardu,OK1MKX/Q ,který mne asi volal jsem bohužel jenom tušil.

 Už se moc těším,až se ty podmínky vzpamatují.

72+PZ Láďa OK2BLD


Přátelé, podmínky šíření byly katastrofální...

Dnes jenom 36 QSO. Signály slabé a kolísavé.

Úniky, prazvláštní rušení na pásmu, no nešlo to.

O to víc děkuji všem, kteří slyšeli moje signálky

vytvářené opět "pádlovkou" s konci 1,5m nad zemí.

PZ, 72 a NSL!  Honza, OK1MNV



Zdravím všechny závodníky. Minulý týden jsem udělal renonc s výkonem. Nezávodníka mého kalibru to ale nijak nezvýhodnilo. Udělal jsem stejně jako v jiných kolech. Ale jelikož se podmínky mají dodržovat, zapracoval jsem amyslel si, že pro příště je již vyřešeno. Dodělal jsem všechny propojky a kabely k FT-817 a tak jsem mohl jet s plným výkonem. Jen nezvyk s obsluhou a absence cw filtru mne dnes dělala potíže. Bouřka to umocnila a tak jsem to chtěl 10 minutách se dvěma QSO vzdát. Ale nakonec jsem protrpěl celou půlhodinu a došel k zjištění, že tudy cesta nevede. Bez filtru jsem se v chumlech ztrácel, nenalaďoval jsem se přesně na protistanice. Tak mi odpusťte chybné reporty a zmatky. Příště opět za dva bodíky.

Tak příště zase FT-920 se staženým výkonem a 817 až dokoupím filtr.

Vy 72! Zdenek 1lz


Ahoj,

dnes velké QRN a nakonec 5 minut díra bez QSO. Děkuji všem za dobrou zábavu,

73, Petr OK2WA. RIG FT817, 500mW, ANT Delta loop 80m, log TR4W 


V prvej etape som beznádejne hladal OL2013DIG , v druhej etape bol ako delo. Podmienky hrozné , ale to asi mali všetci. V blízkosti QTH búrka , riskoval som ..

73s de Peter,OM3PA


Ahoj, zdravím všechny. Dnes jsem měl slušný nástup, tak jsem si dělal naději, že konečně udělám nějaký slušný výsledek, jenomže přišla krize a skončil jsem opět s 30 QSO. Tak mám alespoň motivaci na příště  - překonat svůj osobní rekord.

73, Jirka OK1DDQ


Pozdravujem CUC-ákov, som opäť medzi vami po náročnej, nohu zachraňujúcej operácii cievy. Všetko dobre dopadlo a po trojtýždňovej pauze som sa mohol opäť zúčastniť závodu, no málokto ma bral, nebol som dvojbodový, alebo to bolo podmienkami. Dúfam, že nabudúce sa polepšite. 73 Julo OM7CG


Zdravím závodníky,

opravy domu pokračují, tak se zatím stále morduji s dvaceti metry drátu :), ale i tak se mi dnes povedlo spojení s pile-up stanicí v obou kolech. Děkuji všem za pěkný závod a těším se na spojení v CUC211.

73! Láďa OK1LO/Q


Dnes podmínky velmi dobré. I několik Q stanic. Nebýt těch záplav a špatného wx, tak by to byl docela fajn den. Naslyšenou v příštím CUCu.
Jarda OK1MKX/Q