Díky všem za QSO po dlouhé době. Tentokrát jsem to zkoušel s magnetickou smyčkou průměru 60cm (MLA podle BTV, OK2ER). Rozdíl v síle signálu oproti INV V je velmi citelný, ale i s touto neuvěřitelně malou anténou postavenou v hamovně na stole vedle TRXu mě někteří CUCáci brali dobře. Signál zachycený skimmerem v tabulce (25dB) bohužel nemohl odpovídat realitě. Skimmerův dekodér se asi musel radostí zbláznit. Anténa je v poměru velikosti pro 80m např. oproti 144MHz bandu veliká jako prstýnek na malíček. 
72 a nsl  Jiří, OK2RRR

Zdravím všechny příznivce CUCu,

Konečně po dlouhé době závod téměř bez rušení. Ale stejně se

nedařilo optimáílně, snad to bude příště lepší.

                                      72! Vašek OK1DCS
Ahoj závodníci,

v pondělí jsem měl štěstí na Josefa FKD/Q stále jsme se potkávali, tak se omlouvám

za volání na dabl.

Málem mě Vašek DCS ufělal v obou etapách, ale nepovedlo se mu to...

Zdraví Vás Josef BJH.Už stošedesátpět je CUCů.
To nám to číslo roste.
V pondělí zapnout zařízení
je tak snadné a prosté.
Řadu stanic zavolám
pár jich snad také udělám.
Ten kdo dobře poslouchá
KaFKu a ABU udělá.
A kdo neslyšel nevadí
zas na slyšenou v pondělí.
         ABU  Z.
Tak se pomalu, ale jistě dostávám do normálu. Zkrátka dovolená je nádherná věc, ale vždy trvá příšerně krátce. Po magnetické bouři se ionosféra jen neochotně dostává do normálu. Tentokrát však podmínky přáli těm, kteří mají typické pádlovky.

PQ052_2012198174502_IO_tn.PNG

Zkrátka klasická odrazná vrstva ve výšce kolem 280km spíše nahrává stanicím s vyšším úhlem vyzařování. Podle „ECHO“ signálů se dalo usuzovat o tom, že to s útlumem nebylo až zase tak hrozné. Skutečně signály QRPP stanic byly (alespoň u mne) v nezvyklých silách. Nebyl problém ani dělat Jirku OK2RRR, který testoval MLA anténu. Před závodem jsem měl s Jirkou spojení a skutečně jsem nechtěl věřit tomu, že Jirka má anténu na stole. Signál procházel asi od 569 do 359 s výrazným QSB. Zkrátka zázrak. Pomalu jsem začínal věřit na zázračné antény, ale jenom do té doby, kdy Jirka zapnul na stejný výkon klasickou INV Vee. V tu chvíli mi zde narostl do obrovské síly 599 plus 5 dB. Uvědomil jsem si to, co již dávno ve svých pokusech mám vyzkoušené. Zkrátka MLA je někde 20 dB pod dobrým dipolem. Vezmeme-li to matematicky, pak účinnost MLA je asi 1 procento ve srovnání s klasickým dobrým dipolem. To skutečně není špatná hodnota. Já u svých pokusů se „zázračnou“ anténou MINIWHIP dosahoval ještě o řád horších výsledků. Přesto však určitě existují případy, kdy bychom velice rádi onu anténu použili. Např. v hotelovém pokoji, kde nemám možnost natáhnout kus drátu. Jinak moje zkušenost říká, že i v pásmu 80m např. anténa LW 10m dává lepší výsledky než cokoliv z typů EH, či zkracovaných vertikálů. Zkrátka fyzika se nedá oblbnout.

                Jinak vyhodnocovatelé po zvážení všech okolností se nepřiklonili k názoru, že pile up stanice by se měly střídat podle určitého klíče. Tedy zůstáváme u klasických podmínek, které říkají, že na pile up se může přihlásit každý. Určitě asi tušíte proč. Jsme připraveni i na to, že např. některá kola nebudou mít pile up stanici (alespoň bude nějaká změna).

Tímto se hlásím na kolo CUC166 jako pile up stanice.

Jinak využiju této příležitosti k propagaci akce SRH2012 (Summer Radio Hiking 2012). Letos tuto akci pořádáme již po třetí za sebou. O co se jedná? Zkrátka odpočinek v kolektivu stejných radiobláznů. Podmínkou je použití vlastního dopravního prostředku a vlastního kemp vybavení (stan, spacák, nádobí….). Tedy naprostá nezávislost na ostatních.

Většinou se na poslední chvíli domluvíme kde a kdy se sejdeme. Pak naprosto nezávisle (ale klidně třeba i po skupinách) lezeme na některé SOTY, či si děláme co se nám líbí. Letos pravděpodobný termín bude od 25.8.2012 (tímto se omlouvám, že nebudu pravděpodobně opět v Holicích). Pravděpodobná místa k přespání:

Soumarský Most

Antýgl

Zahrádky

Nová Pec

Tedy oblast Šumavy. Pro local spojení používáme kmitočtů 145550 kHz, 433550 kHz, 3542 kHz a 7022 kHz. Letos plánuji opět přechod části Šumavy jen tak s báglem a to na dvě noci (vloni jsem přespal jen jednou). Pokud by tato nabídka někoho oslovila, skutečně není problém se k nám připojit. Věřte, že zážitků z této akce je vždy plno. (Vloni se zúčastnili OK1DDQ, OK1FII a OK1MKX s OK1IF).

Jak to bylo vloni bylo popsáno ZDE:

http://ok1if.c-a-v.com/Pellmell6/SRH2012.html

Milan OK1IFAhoj,
dnes celkem dobré podmínky,na výzvu jen pár stanic,qrpp jen jedna/Jendu OK2BND/Q
jsem slyšel jen v culu/.Doufám,že Jirka OK2RRR bude pokračovat.Jsem rád,že se objevil.
Už delší dobu jsem neslyšel žádnou YL stanici.
Užívejte léto a nsl příště .Láďa OK2BLD

Podmínky dobré, QRN téměř nula. Škoda, že ze stanic, které bylo slyšet (a dobře!), jsem neudělal ani polovinu.
Celkem 22 qso (11+11). Na CQ 6 qso, SP 16 qso. CQ voláno 22x. Ve snaze neúspěšně se dovolávat vyhledaných stanic jsem pak méně často volal CQ. Jenže čas není nafukovací, sri.
Dvakrát se mi povedlo qso jen s OK1DRX, 2LF a 2PDT. Aspoň že tak.
Potěšila qso s OK1FII/Q, OK1FKD/Q a OK1DZD. Jejich signály byly znatelně slabší, ale dostatečné. 
Několikrát bylo nutné dát kompletní značky - i když to zdržuje. Souhlasím, ale chaos se asi jinak nedá vyloučit nebo řekněme trochu zmírnit.

Tak zase příště nsl !
72 Jenda OK2BND/Q

Docela dobrý - jednadvacet spojení. Bohužel jen jedna kvéčková stanice - Jenda BND a tak těch bodíků moc nebude.
Všem díky za spojení.
RIG : GM47-DZD 1W out
ANT: LW 60m 

Ahoj přátelé,

         dnešní kolo si Milan OK1IF pochvaloval, jak byly dobré conds. 
Na moji pádlovku to opět až tak dobře "nesedlo". Ale po několika bídných
kolech jsem alespoň udělal přes 40 QSO (43).
Lubošovi, OK1FGD bych chtěl poděkovat nejen za QSO v obou etapách,
ale i k dnešnímu svátku. Luboši, přeji Ti všechno dobré !
Fero, OM8FF: Já prostě v těchto letních conds východ OM slyším špatně
nebo vůbec. Ale jak slyším Tvoji call, hned volám, to je jasné, však se na
pásmech už slýcháváme nějakou tu desítku let...  Utíká to jako voda, hi. 
Díky OK1DRX za pile up provoz! dovolal jsem se vždy na první zavolání, to
je príma!

Tak PZ, 72 a NSL příště!    Honza, OK1MNVAhoj, zdravím všechny závodníky. Dnes se mě zdály podmínky takové nějaké divné. Stanice byly nějaké slabší, ale zato QRM v plné síle. Každou chvíli se mě po pásmu projel nějaký traktor, pár dřevorubců si tam poklátilo nějaké stromy apod. Dokonce i silné stanice zmizely, když přijel traktor. Navíc jsem slyšel jen blízké stanice. VLP, OK2, OM na hranici slyšitelnosti. No prostě žádná sláva. Doufám, ž příště to bude lepší.

Jirka Ok1DDQ
Tak jsem si zkusil, jaké to je, být za pádlem nebo klávesnicí pile-up stanice v Cucu. První dojem je, že ten pile-up nebyl až tak dramatický, jak jsem očekával, stanice se hezky rozložily v čase a myslím, že více jak tři nebo čtyři stanice mě nevolaly, takže to bylo snazší, než třeba OKOM contest, kde mi to přišlo někdy "hustší". Na druhou stranu, řada (tak pětina odhaduji) stanic si nevšimla nebo nepřečetla, že jsem pile-up stanice a obratem začaly volat výzvu na mém kmitočtu, takže se chvílemi značně zahustilo, což jsem řešil opakováním CQ. Mám tam také několik dvojáků, na které jsem odpověděl, protože kdoví, jak protistanice pochopila QSO předtím. Vyhodnocovací program by si s tím měl snad poradit. Poprvé jsem překonal hranici 40, 50 i 60 QSO (celkem 63, ale jsou tam dva nebo tři dvojáky), výzvu jsem volal celkem 64x, snažil jsem se, abych dával svou značku dost často, rate se držel místy i přes 140. Kmitočet sem zvolil 3,544 kde u mne bylo nejmenší rušení. Ale i tak mi přišla dost nízká úroveň rušení na to, že v poledne tu byly bouřky, všechny /Q i OM stanice jsem bral napoprvé a bez problémů. Takže děkuji všem za hezký provoz a doufám, že jsem to moc nekazil a připravil Vám všem další hezký CUC.  73! Jirka OK1DRXAhojky,

po delsi to ted u mne chodilo. V prvni etape 13 a ve druhe 18 QSO. 

TNX vsem za QSO.

72 Josef OK1FKD/Q


Ahoj,

dnes to docela šlo – udělal jsem zatím můj nejlepší výsledek, ale za „CUC experty“ moje (ne)taktika hrubě zaostává....

72, Milan